22 Aralık 2014 Pazartesi

Van'da Meydana Gelen Kaza Korku Dolu Anlar Yaşattı !

VAN-BDP ADAYLARI SEÇİM BÖLGELERİ

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Van adaylarının seçim bölgeleri açıklandı. Bölgelerin 2009'un oy oranlarına göre belirlendiği bildirildi.

07 Mayıs 2011 Cumartesi 18:27
VAN-BDP ADAYLARI SEÇİM BÖLGELERİ
 

VAN - BDP Van İl Örgütü, desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Van bağımsız milletvekili adayları, Nazmi Gür, Kemal Aktaş, Aysel Tuğluk ve Özdal Üçer'in seçim bölgelerini düzenlediği kahvaltılı basın toplantısı ile açıkladı.

Tamara Otel'de yapılan toplantıya, BDP İl Eş Başkanları Cüneyt Caniş, Fevziye Şiran, bağımsız milletvekili adayları Özdal Üçer, Aysel Tuğluk, BDP PM üyesi Hasan Güven, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile BDP'li yöneticiler katıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan BDP Van İl Eş Başkanı Cüneyt Caniş, amaçların basınla bir araya gelmek ve bağımsız adayların bölgelerini deklere etmek olduğunu söyledi. Caniş, "Biliyorsunuz anti demokratik yasa ve uygulamalardan dolayı parti olarak seçime giremiyoruz. Bunun için bizim sistem partileri gibi hazineden aldığımız para ve emrimizde çalışan bürokratlar da yoktur. Bizim tek gücümüz halkımızdır. Halkımızdan da adaylarımızı aktif desteklemeye davet ediyoruz" dedi.

2009'un oy oranlarına göre bölgeler belirlendi

Caniş, parti olarak 2009 seçimlerinde aldıkları oy oranlarını baz alarak seçim bölgelerini belirlediklerini söyleyerek, 1'inci bölge olarak tanımladıkları Erciş, Muradiye, Çaldıran ve Gevaş ilçelerinin Özdal Üçer'in, 2'inci bölgede yer alan Başkale, Gürpınar, Çatak, Bahçesaray, Özalp ve Saray ilçelerinin Kemal Aktaş'ın, 3'üncü bölgede yer alan Hacıbekir, Yenimahalle, Karşıyaka, Serhat, Şerefiye, Esenler, Akköprü, Beyüzüm, Seyrantepe, İstasyon, Ali Paşa, Vali Mithatbey, A.Gazi, Altıntepe, İskele, Yalı, Selimbey ve Şemsibey mahallelerinin Nazmi Gür'ün, 4'üncü bölgede yer alan Seyit Fehim Arvasi, Cumhuriyet, Şabaniye, Cevdet Paşa, Hafıziye, Bahçıvan, Bostaniçi Beldesi, Süphan, Emin Paşa, Buzhane, Hatuniye, Halil Ağa, merkez köyler ile Edremit İlçesi'nde ise Aysel Tuğluk'un seçim bölgeleri olarak belirlediklerini açıkladı.

'Seçim sürecinde adaylara yapılacak saldırılara asla sessiz kalmayacağız'

Seçimler yaklaştıkça baskıların arttığına dikkat çeken Caniş, adaylara yönelik yapılacak herhangi bir saldırının partilerine ve Kürt halkına yönelik yapılmış bir saldırı olarak sayacaklarını dile getirdi. Böyle bir saldırıya asla sessiz kalmayacaklarını dile getiren Caniş, yetkilileri şimdiden uyarma gereği duyduklarını vurguladı. Güçler arasında ciddi bir eşitsizliğin olduğunu aktaran Caniş, tek güçlerinin Kürt halkı olduğunu ve halkla birlikte zafere gideceklerini belirtti. KCK davasında tutuklu bulunan Kemal Aktaş'a yönelik soruları yanıtlayan Caniş, "Kemal Aktaş bu halk içinden çıkmış ve büyük bedel vermiş bir siyasetçidir. Tamamen siyasi operasyonla tutuklu bulunan arkadaşımızı aday göstererek meclise göndermek AKP ve zihniyetine verilecek en büyük cevaptır" diye konuştu. Caniş, seçilecek olan adayların Meclis'te Türkiye'nin temel sorunu olan Kürt sorununun çözümünde aktif mücadele yürüteceklerini dile getirdi.

'Pusuladaki isimleri Karınca duası gibi dahi yazarlarsa yine seçimi kazanacağız'

YSK'nin seçim pusulasında bağımsız adayların isimlerini 8 punto ile yazılmasına yönelik soruları cevaplandıran Van Bağımsız Milletvekili Adayı Özdal Üçer, YSK'nin 8 değil, karınca duası şeklinde dahi yazarsa seçimleri büyük farkla kazanacaklarını söyledi. Sadece YSK değil, hükümetten, bölgedeki atamışlara kadar herkesin kendilerine karşı çalıştığını da söyleyen Üçer, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da halkla birlikte sisteme gereken cevabı vereceklerini belirtti. Van'da 4 aday değil 6 bile bıraksaydılar rahat bir şekilde kazanabileceklerini belirten Bağımsız Milletvekili Adayı Nazmi Gür ise, bütün oyunlara rağmen seçimde büyük farkla Meclis'e gideceklerini belirtti.

'Tutuklamaların sorumlusu Erdoğan'dır'

DTK toplantısında yaptığı açılış konuşması nedeniyle AKP'lilerin hedef gösterdiği Van Bağımsız Milletvekili Adayı Aysel Tuğluk, bölgede zor şartlar altında seçime gittiklerini belirterek, kendileri gibi basın mensuplarının da çok zor bir yerde görev yaptığını kaydetti. Seçim sistemi önündeki engellere bakıldığı zaman aslında BDP'nin seçime sokulmadığını aktaran Tuğluk, bütün antidemokratik uygulamalara rağmen, demokratik siyasetin önünü açmak için bağımsız olarak seçime gittiklerini hatırlattı. Seçimlerin yaklaştığı bir dönemde baskıların da arttığını söyleyen Tuğluk, "Artık tutuklama bilançosunu dahi çıkaramıyoruz. Dün sadece bir kentte 50 kişi tutuklandı. Burada açık amaç seçimlerin engellenmesidir. Bunun tek sorumlusu AKP ve Başbakan Sayın Erdoğan'dır" dedi.

'Bizim aklımız başımızdadır, onların yeni bir akla ihtiyacı var'

Halkın bugünlere baskıları aşarak geldiğini bundan sonra aşacağını belirten Tuğluk, DTK toplantısında bölgede gördüklerini ve yaşananları dile getirdiğini söyledi. Tuğluk, şöyle devam etti: "Kürt halkı üzerinde ciddi baskılar var. Diğer tarafta siyasi ve askeri operasyonlar sürüyor. Sayın Öcalan'la geliştirilen görüşmeler müzakereye dönüştürülmüyor. Bu gidişatın barışa hizmet etmediğini dile getirdim. Bir siyasetçi olarak tespitte bulundum. Bülent Arınç diyor ki 'Akıllarını başına alsınlar' ben bir siyasetçi olarak kaygılarımı dile getirdim. Siyaset etiği çerçevesinde cevap verilmesini beklerdim. Yoksa bizim aklımız başımızdadır. Aslında onların yeni bir akla ihtiyaç vardır" dedi. DİHA

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV