21 Aralık 2014 Pazar

VAN'DA NEVRUZ BUGÜN KUTLANACAK..!

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Teşkilatı tarafından düzenlenen basın toplantısında, resmi izin verilmemesine rağmen bugün Nevruz'un kutlanacağı açıklandı. .......... VAN'DA NEVRUZ BUGÜN KUTLANACAK,VANDA NEVRUZ,VANDA NEVROZ,VANDA NEWRUZ,NEWROZ....

20 Mart 2012 Salı 09:17
VAN'DA NEVRUZ BUGÜN KUTLANACAK..!


BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP Van il eşbaşkanları Cüneyt Caniş ve Mihriban Şah, dün sabah basın mensupları ile bir araya geldi. Bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan BDP Van İl Eşbaşkanı Cüneyt Caniş, İstanbul ve Diyarbakır'da yaşanan olayların tek sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi.

İstanbul ve Diyarbakır'daki durumun ortada olduğunu anlatan Caniş, şöyle konuştu: "Diyarbakır'da halkın bir mesajı vardı. Bu halkın bayramını ne zaman ve nerede kutlayacağına siz karar veremezsiniz.

İstanbul'da Arnavutköy ilçe başkanımız hayatını kaybetti. Biz, Van'ın hassasiyetinin göz önünde bulundurularak bir çözüm bulunmasını beklerdik. Burada kesinlikle şiddetin artırılması durumu içine girmiyoruz. Bunu yapanlar bu genelgeyi yayınlayanlardır."


BDP Van Milletvekili Nazmi Gür ise dünyada büyük bir değişimin yaşandığını, halkların özgürlükleri için mücadele ettiğini söyledi. Bu değişimden Türkiye'nin kendini kurtaramayacağını belirten Gür, sözlerine şöyle devam etti: "Biz, Türkiye'nin 4. büyük partisiyiz ve TBMM'de grubumuz var. Partimizin düzenlediği bir etkinliğin engellenmesi kabul edilemez. Önceki yıllarda da bu tür etkinlik düzenledik. Bu yıl da halkımızın yanında olacağız ve onlarla kol kola Nevruz'u kutlayacağız. Amacımız kavga ya da dövüş değil, Nevruz'un dayanışma ve direniş ruhunu ayağa kaldırmaktır"

 
Nevruz kutlamalarında dört temel talebi haykıracaklarını belirten Gür, şunları söyledi: "Kimliğimizi, örgütlenme özgürlüğümüzü, anadilimizi ve demokratik özerkliği haykıracağız. Nevruz'u olay çıkarmaya bahane olarak göstermek amacında değiliz. Nevruz'u bize zehir eden bir hükümet var.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi olmazsa kesinlikle bir olay çıkmayacaktır. Bunu iddia ediyorum. Ama birileri halka saldırırsa bu halk da direnişini gösterecektir. Nevruz'u barış içinde kutlamak istiyorsak alanda polislerin olmasını istemiyoruz. Polisler kitlemizden uzak dursun. Bizim düzenleyeceğimiz mitingler izine tabi değildir. Bildirime tabidir."

 
Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da halkın bayramını idari izinle kutlamasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Daha önceki yıllarda Nevruz'u kutluyorduk. 2008 yılında da izin verilmedi ve iki vatandaşımız hayatını kaybetti.

Bu yıl da aynı durum deneniyor. Kutlamalara izin verilirse o zaman bir olay yaşanmayacaktı. Israrla bunu savunmanın bir anlamı yok. Daha önce bir çok etkinliğimizde orta yolun bulunması için uzlaşı için ön ayak olduk, ancak Nevruz'u pazarlık konusu yapmayacağız."


 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV